A Taekwon-do 6 fő része:
Bázistechnikák, vagy alapgyakorlatok:
A bázistechnikák alkotják a formagyakorlatokkal és a formai küzdelmekkel szerves egységben a Taekwon-do oktatás alapját. Ahogy a gyermekeknek előbb a betűket kell megismernie ahhoz, hogy olvasni tudjon, úgy a Taekwon-do tanulóinak a bázisgyakorlatok jelentik a technikák ábécéjét.
Formagyakorlatok:
A Taekwon-do formagyakorlatait Choi Hong Hi nagymester tervezte és alkotta meg. A tull-ok elnevezéseikkel emléket állítanak a koreai történelem egy-egy kimagasló alakjának, hadvezérnek, államférfinek, vagy éppenséggel ismert tudósnak, filozófusnak, nemzeti költőnek stb. A Taekwon-doban összesen 24 formagyakorlat van, amelyek a nap 24 óráját, vagyis magát az életet szimbolizálják. Az ITF formagyakorlatok képzeletbeli küzdelem egy vagy több támadó ellen, előre meghatározott technikákkal, irányban, sorrendben, dinamikával végrehajtva. A 24 formagyakorlatokat 2 előkészítő formagyakorlat előzi meg, amelynek célja az alapvető koordináltságának kialakítása és rákészítés a nehezebb feladatokra. Ez a négyirányú ütés- és hárításkombinációk.
Formai küzdelem:
A formai küzdelmeket tulajdonképpen páros bázisgyakorlatként is felfoghatjuk, mivel itt az ismert bázistechnikák páros begyakoroltatása folyik. Ezeknek egyik lényege, hogy az ellenfél még nem támadhat tetszés szerint, de a védekezés is kötve van. A társ szerepe mindenesetre nem a másik legyőzése, hanem annak segítése, illetőleg a példahelyzetek együttes kidolgozása a cél. A formai küzdelmeken belül négy fő fajtát különböztetünk meg: ezek a 3, 2 és 1 lépéses kötött, valamint a több lépésű részben kötött küzdelmek.
Önvédelem:
Az önvédelem a Taekwon-do egyik különleges és igen szép részét jelenti. Gyakorlása mindig életszerű, mert az életben előfordulható veszélyhelyzeteket imitálva, azok kiküszöbölésére szolgál. Elsajátításakor fejlődik az ideg-izomkoordináció, javulnak a reflexek, valamint a gyors helyzetfelismerő és rögtönzőkészség. Használatához tudni kell a bázisokban, a formagyakorlatokban és a formai küzdelmeknél tanultakat, de még a szabad küzdelem, sőt, a töréstechnika módszereire is szükség lehet. Éppen ezért a Taekwon-do önvédelmi technikáit kifejezetten haladók kezdjék csak tanulni, mivel végrehajtásukhoz elengedhetetlen olyan technikai áttekintés, amellyel a kezdők még nem rendelkeznek.
Töréstechnika:
A karatesportok különféle ágazatai közül ma talán a Taekwon-doban jut a töréstechnikának a legkiemeltebb hely; szerepel kötelező vizsgaanyagában, Európa- és Világbajnokságain pedig a küzdelem és a formagyakorlat mellett – férfi és női kategóriában – önálló versenyszám! A töréstechnikák gyakorlásának története szorosan összefonódik a távol-keleti önvédelmi és küzdősportok történetével.
Szabad küzdelem:
A szabad küzdelem a Taekwon-donak tulajdonképpeni végső célja, végállomása, mely a tanult technikák kicsúcsosodását jelenti valódi, éles harchelyzetben. A szabad küzdelem gyakorlásával a Taekwon-dosoknak szinte már kezdő koruktól kell ismerkedniük. Nagyon helyes, ha minél előbb szoktatják magukat a kötetlen mozgásokhoz, azonban ennél is fontosabb a fokozatosság elvének betartása. A Taekwon-do szabad küzdelmeken belül többfajta ismeretes: